In memoriam - Alvydas Kondratas

Pamięci Alvydasaa Kondratasa

Odszedł przyjaciel z Litwy

Późno dotarła do nas wiadomość o śmierci dobrego człowieka, przyjaciela, kolegi nie tylko w zakresie nauki. Alvydas odwiedzał nas zawsze przy okazji wizyt w Polsce, a Jego drzwi były zawsze otwarte, gdy ktoś z nas zajrzał do Kowna. Niektórzy z nas mieli przyjemność przemierzać Bałtyk pod żaglami z Nim pod komendą nieocenionego kapitana Kiełbasińskiego. Pozostaniemy z dobrymi wspomnieniami z minionych lat. Spoczywaj w spokoju!

Fakty z biografii

Profesor Alvydas Kondratas urodził się 25 marca 1949 roku w Kownie. W 1967 r ukończył VI Liceum w Kownie i w tym samym roku wstąpił na Wydział Przemysłu Lekkiego KPI, kończąc szkołę w 1972 roku. zdobycie zawodu inżyniera mechanika. Badania naukowe z zakresu doskonalenia mechanizmów maszyn włókienniczych prowadził na Uniwersytecie Łódzkim jako doktorant tej uczelni. Po obronie pracy kandydata nauk technicznych (obecnie doktora) powrócił do pracy na ówczesnym Wydziale Przemysłu Lekkiego KPI jako asystent, następnie jako docent. w 1980 roku. Na Uniwersytecie Leningradzkim doskonalił się na 10-miesięcznym kursie języka francuskiego, po czym rozpoczął pracę jako nauczyciel w Algierskim Instytucie Przemysłu Lekkiego w Boumerdes.

Po ogłoszeniu niepodległości Litwy w roku 1991 ogromnie przyczynił się do powstania i rozwoju Centrum Studiów Międzynarodowych KTU, prowadził tam kursy inżynierii mechanicznej w języku francuskim. Został profesorem.

Jeśli o osobach szczególnie skupionych na swojej działalności zawodowej powiemy, że miejsce pracy jest ich drugim domem, to trzeba przyznać, że dla Alvydasa był to jego pierwszy dom. Wyprowadzał go stamtąd zwykle dopiero zachód słońca. Jego główną troską tego dnia byli studenci oraz jakość nauczanych przedmiotów, a jego główną słabością, a nawet hobby, była teoria mechanizmów i maszyn. Oprócz pracy metodycznej w języku litewskim i francuskim nie odmówił pomocy i przyczynił się do przygotowania podręcznika Teorii Mechanizmów i Maszyn, instrukcji metodycznych projektowania kursów oraz zadań kontrolnych w języku angielskim. Szczególnie cenne były tu jego umiejętności stosowania technologii informatycznych, które dobrze znał. Profesor jest jednym z głównych autorów Słownika terminów mechaniki w pięciu językach, dla którego wraz ze współautorami został 2020 Laureat nagrody Państwowej Komisji Języka Litewskiego za krzewienie języka litewskiego. Profesor Alvydas Kondratas był bardzo życzliwym, pomocnym i ciepłym człowiekiem. Z wrażliwością reagował na niekompetencję i niesprawiedliwość zawodową i administracyjną, choć nie brał udziału w dyskursie publicznym na te tematy. W młodości próbował swoich sił w wioślarstwie akademickim, a w dojrzalszych latach nie odmówił wypłynięcia jachtem po Bałtyku z kolegami z młodzieży akademickiej z Polski. Może to był jedyny tydzień w roku, kiedy przez cały dzień nie odwiedzał swojego biura.